COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Kde sehnat levné letenky, tipy na prodejce.
Odpovědět
HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od HighFlyer »

jvoj píše:Na přání HighFlyera zběžně jen ten největší kontrast - LH a FR, je to dělené výsledky za rok 2019, bráno z výročních zpráv.

Dikec!! Ani jsem to necekal tak rychle:)

jvoj píše:Takže teď holt budeme mít v Evropě tři ****le naprosto zbytečných letadel, což bude mít za následek (podle mě) buď ten zdravý scénář, že prostě zůstanou na zemi a letecké společnosti začnou trochu více fungovat na tržních principech, nebo se prohloubí ten clusterf*ck a ULCCs se budou dotovat ještě víc.

Tech nasledku bude samozrejme vic, vcetne poklesu cen a leasingu letadel, poklesu platů posadek, dolu pujde pravdepodobne i ropa. Oproti tomu samozrejme pujde znacny pokles poptavky, takze velka cast tech levnych letadel a levnych pilotu zustane na zemi.

PS Kdyz chces napsat tri ****le a ono ti to vyteckuje na tri ****le, muzes misto toho pouzit tri ().()


jvoj
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 754
Registrován: 20. 03. 2010, 18:40
Oblíbené typy letadel: B737, 787, Všechny Embraery, ATR42/72
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od jvoj »

Já jsem si tři ****le vytečkoval sám, takže to nebylo nic nuceného :P

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Globik »

Globik píše:
beardie píše:
prodejce píše:2) lodní produkt – známý též pod názvem „cruises“. Tento obor cestovního ruchu považuji nejen za nejvíce ohrožený, ale spíše již za zaniklý.
s touto castou nesuhlasim, niekedy na buduci rok, ked vsetko odoznie, by som vobec nemal problem na plavbu ist znova

To "ked vsetko odoznie" je docela klíčové. Plavby se prodávaly i více než rok dopředu. Důvodem byly různé slevové nebo bonusové akce, ale i výběr konkrétní kabiny (kdo dřív přijde, ten dřív mele). Dnes nikdo neví, co bude za měsíc, natož za čtvrt roku a vůbec ne za rok. Rejdaři počítali s penězi (alespoň se zálohou) i rok dopředu. To nyní nebude, rok předem by si to koupil jen blázen a peníze jim budou chybět. SARS a prasečí chřipka nějak odešly, ale teď to vypadá na dlouhou dobu a možná i nové vlny.
Dalším problémem je rychlý vývoj nákazy a reakcí vlád na něj. Výsledkem je třeba "uvěznění" lidí na Diamond Princess nebo mnoho bludných Holanďanů - lodě nechce nikdo přijmout do přístavů. Kolik se najde lidí, kteří půjdou do takovéto nejistoty? Navíc: Dovedeš si třeba představit, že jsi na lodi se dvěma hyperaktivními dětmi a dostanete příkaz nevylézat z kajuty? V lepším případě (když sis koupil kajutu s balkonem) skočíš do moře, ve vnitřní kajutě se z Tebe stane buď blázen nebo vrah.

Začínám se utvrzovat v tom, že kdo si po tom, co se dělo v posledních třech měsících, koupí plavbu, musí být blázen. A že něco odezní, neznamená, že se to (nebo něco podobného) nevrátí zrovna v době, kdy člověk bude na plavbě. Tady je třeba současný příběh jednoho bludného Holanďana:
https://www.staradvertiser.com/2020/03/ ... a-to-dock/

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Globik »

Dnes mi přišel email od United že jestli plánuju neletět, tak ať letenky změním nebo zruším. Koukám na jejich koronawaiver a už je to pro lety do 31.5. My jsme měli letět 30.5. Tak ruším a nabízí se mi možnost dostat kredit s platností bukování 12 měsíců (proletět do 24 měsíců). Po zrušení dostanu email "An update from United
Your flight was canceled, but we're unable to process your refund at this time.
You successfully canceled your flight, but we experienced an error completing your refund request. Please contact us at 1-855-426-5560 for details and have your confirmation number available. "
Čekací doba na infolince odhadnutá na "jen" 60 minut, ale stejně jsme to položili.

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Petr31 »

Další střípek do mozaiky......
https://www.idnes.cz/technet/technika/k ... chnika_mla

a z diskuse...
Zajímavý paradox. Byla to právě levná letecká doprava, která virus bleskovè rozšířila po celém světě a kvůli jeho rozšíření je to jedno z nejvíce postižených odvětví ekonomiky.


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od prodejce »

Pěkný článek k tématu na Politicu:
https://www.politico.eu/article/mass-co ... nd-rights/

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od persona »

Se zájmem jsem přečetl a přeposílám kolegovi, který bez potíží dostal peníze zpět od Ryanu a nyní se snaží o totéž u TAP, který dělá mrtvého brouka.

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Petr31 »

Další střípek do mozaiky......k zájezdum...

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/c ... droj=patro

speedy_r
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 73
Registrován: 08. 05. 2018, 15:41
Oblíbené typy letadel: A350
Pohlaví: muž
Bydliště: BTS/VIE
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od speedy_r »

persona píše:Se zájmem jsem přečetl a přeposílám kolegovi, který bez potíží dostal peníze zpět od Ryanu a nyní se snaží o totéž u TAP, který dělá mrtvého brouka.


Tú "spoločnosť" ani nespomínaj. Tri lety, odmietajú refund, iba voucher alebo reroute a doplať.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Globik »

Petr31 píše:Další střípek do mozaiky......k zájezdum...

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/c ... droj=patro

Mohl bys prosím zkopírovat celý text sem? Myslím, že nejsem sám, kdo kvůli tomu článku nemíní kupovat agropremium. Děkuji

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Globik »

Globik píše:Dnes mi přišel email od United že jestli plánuju neletět, tak ať letenky změním nebo zruším. Koukám na jejich koronawaiver a už je to pro lety do 31.5. My jsme měli letět 30.5. Tak ruším a nabízí se mi možnost dostat kredit s platností bukování 12 měsíců (proletět do 24 měsíců). Po zrušení dostanu email "An update from United
Your flight was canceled, but we're unable to process your refund at this time.
You successfully canceled your flight, but we experienced an error completing your refund request. Please contact us at 1-855-426-5560 for details and have your confirmation number available. "
Čekací doba na infolince odhadnutá na "jen" 60 minut, ale stejně jsme to položili.

Ještě bych si dovolil to trochu rozvést. I v souvislosti s TAP (viz poslední příspěvky), kteří určitě nebudou první ani poslední.
Před 3,5 lety jsem jednoho večera našel RT letenky HNL-PRG na letní prázdniny za cca 400 dolarů. S KL/AF/DL. Sice jsme to léto neplánovali letět do Česka, ale moje žena řekla, ať to koupím. Za situace, kdy ona ještě několik měsíců neměla potvrzenou dovolenou, jsem řekl, že počkáme do rána, ať se neukvapíme. Ráno už to tam nebylo. Byly tam jen letenky z Kalifornie (možná nejen) do Prahy. Buď se to prodalo nebo to byl error (mělo to být možná jen z kontinentu, drželo se to ještě pár týdnů a s KL/AF/DL to měli i AB). Dostal jsem vynadáno, že jsem to nekoupil hned :(
Takže včera padlo rozhodnutí "zruš to" a nedovolil jsem si protestovat a odložit to. Zrušil jsem a pak jsem sedl do auta a cestou do školky jsem si uvědomil, že možná kdybychom čekali, až nám UA sami zruší letenky, protože jsou zrušeny lety do Prahy, byli bychom v lepší situaci, protože by nám to museli refundovat. Ale za současného stavu, kdo ví.

To prodejce: Když zkrachovali Volare, tak mi KB vrátila peníze (asi zacáloval Mastercard). Jaké máš zkušenosti s reklamací peněz od karetních společností při krachu nebo dělání mrtvého brouka?

krakra
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 288
Registrován: 06. 01. 2013, 09:39
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od krakra »

Globik píše:
Globik píše:
To prodejce: Když zkrachovali Volare, tak mi KB vrátila peníze (asi zacáloval Mastercard). Jaké máš zkušenosti s reklamací peněz od karetních společností při krachu nebo dělání mrtvého brouka?


Já si pamatuji, že když krachovaly SkyEurope, tak ti co měli letenky nakoupené přes platební/kreditní karty, tak ti byly v lepší situaci.

tramin
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 196
Registrován: 28. 11. 2011, 10:04
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od tramin »

TAP mě taky zajímá.Mám sice letenky až na červenec a případný voucher bych taky vzal,ale obávám se krachu.Tady je zajímavý článek,i když v polštině.
https://www.fly4free.pl/jak-sie-zmieni- ... nawirusie/

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Marty-t »

krakra píše:Já si pamatuji, že když krachovaly SkyEurope, tak ti co měli letenky nakoupené přes platební/kreditní karty, tak ti byly v lepší situaci.

Hmm... Kdyz krachla Primera, tak mne platba kreditkou od ztraty nezachranila. Asi zalezi taky jak moc dlouho dopredu byly letenky koupeny. Podle me banky je refund mozny jen par tydnu po zauctovani transakce. Tak nevim, mam zmenit banku ?

krakra
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 288
Registrován: 06. 01. 2013, 09:39
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od krakra »

Marty-t píše:
krakra píše:Já si pamatuji, že když krachovaly SkyEurope, tak ti co měli letenky nakoupené přes platební/kreditní karty, tak ti byly v lepší situaci.

Hmm... Kdyz krachla Primera, tak mne platba kreditkou od ztraty nezachranila. Asi zalezi taky jak moc dlouho dopredu byly letenky koupeny. Podle me banky je refund mozny jen par tydnu po zauctovani transakce. Tak nevim, mam zmenit banku ?


Mě se prosím na nic neptejte, jenom jsem napsal co si matně pamatuji.......


Odpovědět