Netradiční cesta do Chorvatska

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Globik »

Perfektní, díky! Konečně dočteno a obdiv, že jsi něco tak obsáhlého napsal.
Žil jsem nějakou dobu v Chorvatsku, ale tím "slavným" motorovým klopidlem jsem se nikdy nesvezl. Jen jsem o tom vždy četl v novinách. Jednou když do vlaku nepustili slepce se psem (protože přeprava zvířat zakázána) a podruhé po smrtelné tragédii, když nějaká nově nasmlouvaná firma hubila plevel v kolejích a nastříkala nějaký mastný herbicid na kolejnice. A vlak to v kopci z dalmatského zázemí k pobřeží neubrzdil...
A ta jednička je teda síla, uspořádání 2+2. To snad nebylo ani ve východoněmeckých IC motorácích mezi Aténami a Soluní, vyrobených na úplném začátku devadesátek (nebo na konci osmdesátek?)


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Lkprak »

Globik píše:
19. 11. 2022, 06:54
Perfektní, díky! Konečně dočteno a obdiv, že jsi něco tak obsáhlého napsal.
Žil jsem nějakou dobu v Chorvatsku, ale tím "slavným" motorovým klopidlem jsem se nikdy nesvezl. Jen jsem o tom vždy četl v novinách. Jednou když do vlaku nepustili slepce se psem (protože přeprava zvířat zakázána) a podruhé po smrtelné tragédii, když nějaká nově nasmlouvaná firma hubila plevel v kolejích a nastříkala nějaký mastný herbicid na kolejnice. A vlak to v kopci z dalmatského zázemí k pobřeží neubrzdil...
A ta jednička je teda síla, uspořádání 2+2. To snad nebylo ani ve východoněmeckých IC motorácích mezi Aténami a Soluní, vyrobených na úplném začátku devadesátek (nebo na konci osmdesátek?)
Díky za přečtení i pochvalu. Myslím, že ohledně toho vlaku fakt není o co stát. Možná tak jednou vychutnat si za světla ty výhledy, protože ty jsou fakt parádní, ale jinak nic. Bohatě mi stačilo, že na trati se nic mimořádného nedělo, vlak jel, jak měl a přesto se mu podařilo někde do Karlovacu nabrat 10 minut zpoždění a pak zhruba mezi Kninem a Splitem dalších deset. Nechápu. A jak to vypadá v sezóně, když tam jezdí i další turistické vlaky, nechci ani domyslet. Nakonec bylo alespoň fajn, že se člověk mohl projít po vlaku, protáhnout se, postát u dveří. Ale ta ve dvojce až do Kninu bylo narváno a těm lidem jsem to tam fakt nezáviděl.

tristadvacitka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 53
Registrován: 07. 04. 2019, 22:26
Oblíbené typy letadel: A380-800, B747-800, B777-300
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od tristadvacitka »

Hezký. Ačkoli nepatřím mezi Hrvatska fans, tak se mi trip report moc líbil :wink:

Taky si všímám, že pisatelů trip reportů ubylo. Ale spíš bych řekl, že je to dané covidem a navazující energetickou krizí/válkou přesněji řešeno. Prostě dvě blbé situace hned po sobě. Třeba cestopisy na Akčních letenkách jakžtakž jedou a na cestujlevne.com celkem taky. Věřím, že je stále hodně lidí, kteří nechodí od rána do večera se sluchátky zabodnutými v uších a čas od času taky něco přečtou. Soudě minimálně podle mého okolí (což teda nemusí být relevantní, chápu) :wink: Nicméně na počtech přečtení je vidět, že sem furt někdo chodí.

Nejvíc mě překvapily ty ÖBB vozy ze Záhřebu do Vídně. Tím jsem jezdil do školy před 15 lety...a stále jsou v provozu, neskutečný. Jak už z Prahy na Vídeň jezdí jenom railjety, tak jsou ty starý vozy retro jak sviň 8)

A mezi Záhřebem a Splitem jezdí denně jedinej spoj, to je silný :?

Pěkná cesta. Namotivoval jsi mě na nějakej letecko-železniční Balkán.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Globik »

tristadvacitka píše:
19. 11. 2022, 22:45

Nejvíc mě překvapily ty ÖBB vozy ze Záhřebu do Vídně. Tím jsem jezdil do školy před 15 lety...a stále jsou v provozu, neskutečný. Jak už z Prahy na Vídeň jezdí jenom railjety, tak jsou ty starý vozy retro jak sviň 8)
Holt se i z Vídně ještě dá někam jet pohodlně a ne jen Railjetem, kde ve dvojce se člověk mačká se sousedem a pokud člověk sedí u okna, není kam dát ruku.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Globik »

Jinak dík za tip na čočíkovo video, už na to čumím :D
Z private jetu přes FR až k lehátku RGJ, to je fofr!


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Lkprak »

tristadvacitka píše:
19. 11. 2022, 22:45
Hezký. Ačkoli nepatřím mezi Hrvatska fans, tak se mi trip report moc líbil :wink:

Taky si všímám, že pisatelů trip reportů ubylo. Ale spíš bych řekl, že je to dané covidem a navazující energetickou krizí/válkou přesněji řešeno. Prostě dvě blbé situace hned po sobě. Třeba cestopisy na Akčních letenkách jakžtakž jedou a na cestujlevne.com celkem taky. Věřím, že je stále hodně lidí, kteří nechodí od rána do večera se sluchátky zabodnutými v uších a čas od času taky něco přečtou. Soudě minimálně podle mého okolí (což teda nemusí být relevantní, chápu) :wink: Nicméně na počtech přečtení je vidět, že sem furt někdo chodí.

Nejvíc mě překvapily ty ÖBB vozy ze Záhřebu do Vídně. Tím jsem jezdil do školy před 15 lety...a stále jsou v provozu, neskutečný. Jak už z Prahy na Vídeň jezdí jenom railjety, tak jsou ty starý vozy retro jak sviň 8)

A mezi Záhřebem a Splitem jezdí denně jedinej spoj, to je silný :?

Pěkná cesta. Namotivoval jsi mě na nějakej letecko-železniční Balkán.
Děkuji za přečtení a pochvalu.

Mně vždycky přišlo to vkládání TR sem jako strašnej opruz, obzvláště, pokud chtěl člověk ty fotky do toho textu nějak vložit, aby to dávalo smysl, takže docela chápu, že se do toho lidem moc nechce, zejména když vložit fotky s komentářem na Facebook, Instagram, Twitter atd. atd. nebo i nahrát video na YT je tak strašně jednoduchý. Docela by mně zajímalo, jak je to třeba na těch akčních letenkách nebo cestujlevně. Navíc jeden čas tu byla taková móda psát TR, plno lidí si přečetlo jiný TR a řeklo si "to přece zvládnu taky" přibývalo jich pár do týdne. To už je bohužel pryč a těžko říct, jestli se to někdy vrátí (spíš teď sleduju, že kdekdo nahrává na YT).

No, osobně tipuju, že i trať z Dobovy do Záhřebu taky vypadá jako před patnácti lety. Zatímco Slovinci mohutně modernizují zhruba na úroveň našich koridorů (teď jsem koukal, že se třeba dělá přeložka mezi Mariborem a rakouskou hranicí, ale nejspíš toho bude víc), v Záhřebu na nádraží visí tabule informující zatím jen o studiích proveditelnosti rekonstrukce či novostavby té či oné tratě :cry: (tak snad se dočkáme i skutečných staveb).
S tím souvisí i to ten pramalý počet spojů mezi Splitem a Záhřebem (zatímco autobusů jezdí mraky a párkrát denně to létá i OU), i když on je to vzhledem k infastruktuře počet naprosto odpovídající :cry:

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Lkprak »

Globik píše:
20. 11. 2022, 06:27
Jinak dík za tip na čočíkovo video, už na to čumím :D
Z private jetu přes FR až k lehátku RGJ, to je fofr!

Jj, přijde mi, že Railjety vypadají strašně hezky z venku, dobré jsou i ty přechody mezi jednotlivými vagóny v rámci soupravy, ale na delší cestování to fakt není a těch pár vlaků s klasickými vagóny je v jistém smyslu příjemné osvěžení.
Nicméně na jih od Vídně dojde v horizontu několika let k dopravní revoluci (staví se Semmerinský úpatní tunel, novostavba mezi Grazem a Klagenfurtem, Slovinci mohutně modernizují), tak nás čeká vedle celé řady nových spojení a nejspíš i železničních vozidel. Sám jsem na to zvědavý.

No a Čočíkovo video mě přesvědčilo, že Žlutým vlakem fakt ne (on tam mimochodem jede v té nejdražší třídě, kdy si koupil celé kupé pro sebe, ale v průběhu jízdy mu s jeho souhlasem a za plný refund nastěhují další cestující z důvodů "mimořádné události", závěrečný úsek by pak odradil snad i nějvětší Jančurovy fandy :cry: ).

davcabic
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 29. 03. 2015, 17:46
Oblíbené typy letadel: A346
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od davcabic »

Díky za TR a úvodní odstavec "na vymření"! Nakopnul mi, abych konečně sepsal nějaké resty..tak do týdne aspoň jednu věc

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Lkprak »

davcabic píše:
23. 11. 2022, 20:19
Díky za TR a úvodní odstavec "na vymření"! Nakopnul mi, abych konečně sepsal nějaké resty..tak do týdne aspoň jednu věc
Díky a chválím závazek. Moc rád si tu čtu tripreporty, ale zcela dokážu pochopit, proč se do jejich psaní lidem nechce. Tak snad jich teď pár přibude :D

Anatoska111
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 12. 2022, 19:07
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Anatoska111 »

velmi zajímavé informace!

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Netradiční cesta do Chorvatska

Příspěvek od Lkprak »

Anatoska111 píše:
22. 12. 2022, 19:14
velmi zajímavé informace!
Děkuji :wave:


Odpovědět