Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

balzac
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 26
Registrován: 01. 02. 2017, 09:58
Stav: Offline

Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od balzac »

Ahoj,
Mám dotaz ohledně převozu zboží (tekutiny) zakoupeném v Duty Free přes několik letišť kde přestupuji.
Poletím: PPT -> SFO -> ZRH -> PRG
(United Airlines + Swiss Air)

Zjednodušeně řečeno, chci si v Duty Free na letišti na Tahiti koupit několik piv a přivézt do ČR jako dárky. I když mám v ceně letenky odbavené zavazadlo, tak poletím jen s batohem a nechce se mi jej na zpáteční cestu odbavovat.

Pokud mi ty piva na Tahiti zabalí do ICAO approved tamper proof obalu - projde to jako příruční zavazadlo až do PRG, nebo mi to v SFO vyhodí? Nedaří se mi zjistit jaká jsou pravidla - v tom smyslu, jestli můžu takto převážet zboží z Duty Free pouze v rámci následujícího letu nebo v rámci celé rezervace?

Zatím jsem to vždy řešil tak, že jsem svůj batoh (Farpoint 40) předělal na tašku a odbavil, nicméně tentokrát se mi to moc nehodí, protože po příletu do PRG se potřebuji co nejrychleji dostat z letiště pryč...

Díky.


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od Globik »

balzac píše:
16. 04. 2023, 12:51
Ahoj,
Mám dotaz ohledně převozu zboží (tekutiny) zakoupeném v Duty Free přes několik letišť kde přestupuji.
Poletím: PPT -> SFO -> ZRH -> PRG
(United Airlines + Swiss Air)

Zjednodušeně řečeno, chci si v Duty Free na letišti na Tahiti koupit několik piv a přivézt do ČR jako dárky. I když mám v ceně letenky odbavené zavazadlo, tak poletím jen s batohem a nechce se mi jej na zpáteční cestu odbavovat.

Pokud mi ty piva na Tahiti zabalí do ICAO approved tamper proof obalu - projde to jako příruční zavazadlo až do PRG, nebo mi to v SFO vyhodí? Nedaří se mi zjistit jaká jsou pravidla - v tom smyslu, jestli můžu takto převážet zboží z Duty Free pouze v rámci následujícího letu nebo v rámci celé rezervace?

Zatím jsem to vždy řešil tak, že jsem svůj batoh (Farpoint 40) předělal na tašku a odbavil, nicméně tentokrát se mi to moc nehodí, protože po příletu do PRG se potřebuji co nejrychleji dostat z letiště pryč...

Díky.
Jestli toto:
https://www.tsa.gov/travel/security-scr ... quids-rule
chápu dobře, tak se v SFO by teoreticky nemusel být problém. Pokud se jim to nebude ale líbit, tak IMHO není odvolání. Webovky ZRH říkají toto, moc to specifikované není...
https://www.flughafen-zuerich.ch/en/pas ... ur-baggage
Pokud tedy v ZRH vůbec půjdeš na security.

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od jencik »

Ak ho budes mat menej ako 5 litrov, bude zabaleny v tom prehliadnom sacku a nechas si blocek, ktory nebude starsi ako 48h, tak ti to normalne pustia.

balzac
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 26
Registrován: 01. 02. 2017, 09:58
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od balzac »

Díky moc za odpovědi a odkazy.

Budu mít 6x0.33l(x2), takže do 5L se to vejde. Fakt, že to nakonec bude záviset na zlo/libo vůli pracovníka security mi trochu vadí, ale to se nedá nic dělat.

Co jsem si zjišťoval, tak na PPT to za 1$ do ICAO approved bagu dají, účet si nechám a zkusím to pronést jako carry-on.

Je možné případně zařadit na security zpátečku a dodatečně batoh odbavit uprostřed cesty, např. v SFO nebo ZRH? Akorát přemýšlím nad nějakým případným plánem B. Předpokládám, že by to neměl být problém, ale ještě jsem nic takového neřešil...

loupeznik
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 622
Registrován: 13. 08. 2010, 01:37
Bydliště: ČB/ZH
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od loupeznik »

Asi to nebude moc relevantní pro tento případ, ale vždycky, když si vezu rum z Reunionu, na CDG na security mi láhev vybalí z původního obalu, projedou speciálním scannerem na tekutiny a zabalí do nového obalu. Je to trochu oser navíc, může to chvíli trvat a je potřeba s tím počítat, pokud má člověk krátký přestup.


jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od jencik »

No v US budes musiet aj tak cez security a colnicu, takze zoberies bagaz a tu budes mat na vyber, bud zabalis do odbavenej alebo to vezmes so sebou. Na security uz velmi na vyber mat nebudes, pretoze kufor si uz odovzdal. TSA na strankach vyslovene pisu, ze ak to neprekracuje povolenu hmotnost a objem plus je to v pozadovanom obale, tak ti to pustia. Je to uz na tvojom zvazeni, kolko mas casu na prestup a ci tam mas rezervu sa pripadne hadat s TSA, u nich predsa len nepracuju ti najbystrejsi ludia a niekedy si vylozene uzivaju, ze mozu inych obtazovat.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od Globik »

jencik píše:
18. 04. 2023, 18:33
No v US budes musiet aj tak cez security a colnicu, takze zoberies bagaz a tu budes mat na vyber, bud zabalis do odbavenej alebo to vezmes so sebou. Na security uz velmi na vyber mat nebudes, pretoze kufor si uz odovzdal. TSA na strankach vyslovene pisu, ze ak to neprekracuje povolenu hmotnost a objem plus je to v pozadovanom obale, tak ti to pustia. Je to uz na tvojom zvazeni, kolko mas casu na prestup a ci tam mas rezervu sa pripadne hadat s TSA, u nich predsa len nepracuju ti najbystrejsi ludia a niekedy si vylozene uzivaju, ze mozu inych obtazovat.
Nebude. On nechce podávat zavazadlo, tedy nebude mít v tu chvíli žádné podané.

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od jencik »

Globik píše:
18. 04. 2023, 21:31
jencik píše:
18. 04. 2023, 18:33
No v US budes musiet aj tak cez security a colnicu, takze zoberies bagaz a tu budes mat na vyber, bud zabalis do odbavenej alebo to vezmes so sebou. Na security uz velmi na vyber mat nebudes, pretoze kufor si uz odovzdal. TSA na strankach vyslovene pisu, ze ak to neprekracuje povolenu hmotnost a objem plus je to v pozadovanom obale, tak ti to pustia. Je to uz na tvojom zvazeni, kolko mas casu na prestup a ci tam mas rezervu sa pripadne hadat s TSA, u nich predsa len nepracuju ti najbystrejsi ludia a niekedy si vylozene uzivaju, ze mozu inych obtazovat.
Nebude. On nechce podávat zavazadlo, tedy nebude mít v tu chvíli žádné podané.
Mea Culpa, kazdopadne plati postup vyssie, ak nic neodbavuje, potom to bude cisto na ludoch z TSA, postupy maju a vacsinou ich aj dodrzuju, no najdu sa aj vynimky.

balzac
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 26
Registrován: 01. 02. 2017, 09:58
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od balzac »

Zdravím z Tahiti.

Fingers crossed...
Obrázek

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od MEA »

loupeznik píše:
18. 04. 2023, 10:25
Asi to nebude moc relevantní pro tento případ, ale vždycky, když si vezu rum z Reunionu, na CDG na security mi láhev vybalí z původního obalu, projedou speciálním scannerem na tekutiny a zabalí do nového obalu. Je to trochu oser navíc, může to chvíli trvat a je potřeba s tím počítat, pokud má člověk krátký přestup.
tak to mas stastie, mne na CDG kedysi pri prestupe chrapunsky ukradli/zakazali zobrat/ dve flase alkoholu zabalene v duty free sealed obale a kupene na letisku odletu s trapnym odovodnenim ze prvy let (oba air france) bol z mimo eu... ak si ale mysleli, ze ich vypiju, tak smola: odbehol som od gejtu do prveho obchodu s kozmetikou a podaroval som ich babam tam zamestnanym...

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od whiskey »

MEA píše:
16. 05. 2023, 18:47
ak si ale mysleli, ze ich vypiju, tak smola: odbehol som od gejtu do prveho obchodu s kozmetikou a podaroval som ich babam tam zamestnanym...
:-bd perfektne!

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od Night fly »

Rum mi scanovali i ve FRA pri priletu z BOG. Nastesti neposkodili darkovy obal...

A na CDG mi jednou sebrali (resp.ukradli) i syry - takove ty mazlave smrdute, jako Munster. Coz me vyrazne nasralo, protoze par tydnu predtim mi je tamtez bez problemu v prirucaku nechali.

Snehulak
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 106
Registrován: 14. 07. 2005, 13:56
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od Snehulak »

V SFO pujdes pres imigracni a celnici. To znamena ze budes muset znova na security check pro let do ZRH. Coz znamena ze ti nepusti vic nez ty 100ml lahvicky, zadny ICAO approved tamper proof obal nedela rozdil, na to se v americe nehraje. Jedine jako checked-in luggage.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od Globik »

Snehulak píše:
17. 05. 2023, 13:45
V SFO pujdes pres imigracni a celnici. To znamena ze budes muset znova na security check pro let do ZRH. Coz znamena ze ti nepusti vic nez ty 100ml lahvicky, zadny ICAO approved tamper proof obal nedela rozdil, na to se v americe nehraje. Jedine jako checked-in luggage.
Četl jsi, co jsme tady za ty týdny probírali nebo to ignoruješ?

balzac
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 26
Registrován: 01. 02. 2017, 09:58
Stav: Offline

Re: Převoz Duty Free zboží (tekutiny) přes více letišť - jaké jsou pravidla?

Příspěvek od balzac »

Takže, update... Nakonec to dopadlo takhle:

Obrázek

Nějaký z těch piv prasklo, nechápu jak se to stalo, protože celou cestu z PPT -> SFO to bylo v overhead binu a nevybavuji si žádný silný turbulence. Zjistil jsem to až na letišti v SFO, když jsem zjistil, že mám v batohu (naštěstí v tom menším, ne v hlavním) všechno od piva, jak to z toho bagu teklo. No, rozdělat jsem to nemohl a pokračovat s tím dál taky ne... Takže to letělo do koše... :cry:

Si říkám, ještě, že jsem to nedal do hlavního batohu a ten na odbavení, to by teprve bylo v SFO překvápko...

V ZRH jsem teda nakonec místo piva radši nakoupil čokoládu. Hádám, že jsem si prostě musel vybrat aspoň trošku nějaké smůly když všechno ostatní jinak skvěle vyšlo, vč. počasí v Polynésii.

Takže, jak rád říkám, třeba příště... A ještě jednou díky za všechny rady :-)


Odpovědět