Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Kalamancharo
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 81
Registrován: 20. 04. 2009, 20:12
Stav: Offline

Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Kalamancharo »

Ahoj,
už nějaký pátek chodím pravidelně navštěvovat toto forum. Až nyní jsem se však odhodlal zaregistrovat. Má osoba není ničím zajímavá takže se rovnou vrhnu na dotazy :)

1) Jak je pro cestování (například hned pro přepravu - letadlem) důležité ovládání cizího jazyku? Už se učím anglicky sedm let, německy dva a rusky jeden, bohužel ani jeden neovládám, dle mého, na použitelné úrovni v běžnm životě. Mám odhodlání cestovat, peníze by také nějaké byly, ale mám strach, že se někam dostanu, nikomu nebudu rozumět, nikdo nebude rozumět mně atd. Myslíte, že se dá podniknout například víkendová cesta cesta-hotel-město-hotel-město-hotel-odlet s podprůměrným umem angličtiny?

2) Nemáte zkušenost s placením přes net s kreditkou VISA Electron od ČSOB? Akceptují ji všeobecně společnosti pro placení přes net - booking letenek atd.

Nechám si to tu jako jakési své téma. Nerad bych tu spamoval svými (možná banálními) dotazy, takže případně budu obnovovat tento thread.

Ještě jednou Vás všechny zdravím, snad mezi Vás dobře zapadnu ...

S pozdravem
K.


flightgirl
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 97
Registrován: 25. 12. 2006, 19:41
Bydliště: HAJ
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od flightgirl »

Tak to s tim cestovanim neni o znalosti jazyku, ale o odvaze :D

Moje tchyne a tchan (69 a 71 let!!) maji procestovany prakticky cely svet od Australie pres Afriku, Ameriku atd. - snad jenom ne mesici nebyli - a neumi anglicky napocitat do tri! Pravda neco byly pausalni zajezdy, ale zbytek indiviualky. Na co mas ruce a nohy? :wink:

tomaas.p
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 147
Registrován: 12. 07. 2007, 10:36
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od tomaas.p »

Kalamancharo píše:Ahoj,
už nějaký pátek chodím pravidelně navštěvovat toto forum. Až nyní jsem se však odhodlal zaregistrovat. Má osoba není ničím zajímavá takže se rovnou vrhnu na dotazy :)

1) Jak je pro cestování (například hned pro přepravu - letadlem) důležité ovládání cizího jazyku? Už se učím anglicky sedm let, německy dva a rusky jeden, bohužel ani jeden neovládám, dle mého, na použitelné úrovni v běžnm životě. Mám odhodlání cestovat, peníze by také nějaké byly, ale mám strach, že se někam dostanu, nikomu nebudu rozumět, nikdo nebude rozumět mně atd. Myslíte, že se dá podniknout například víkendová cesta cesta-hotel-město-hotel-město-hotel-odlet s podprůměrným umem angličtiny?

2) Nemáte zkušenost s placením přes net s kreditkou VISA Electron od ČSOB? Akceptují ji všeobecně společnosti pro placení přes net - booking letenek atd.

Nechám si to tu jako jakési své téma. Nerad bych tu spamoval svými (možná banálními) dotazy, takže případně budu obnovovat tento thread.

Ještě jednou Vás všechny zdravím, snad mezi Vás dobře zapadnu ...

S pozdravem
K.


ad 1)
pokud se učíš 7 let anglicky, bohatě to musí dostačovat. Jen se nebát. Nikdo Tě na přepážce nebude peskovat, žes použil minulý čas místo předpřítomného :D . Je to jen o té chuti, znám lidi, kteří se na neznalost jazyka vymlouvají a přitom dle mého názoru mají strach z neznáma a chtějí mít nad vším stoprocentní kontrolu ...

ad 2)
mám Visu Electron od ČSOB, používám ji běžně na rezervaci letenek (často nulové poplatky za "transakce"), ale pro rezervaci hotelů a aut v půjčovně je zapotřebí (vyjímky existují) mít embossovanou kartu, které v zahraničí říkají "kreditní" :lol:

Zlin142
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2049
Registrován: 21. 01. 2004, 00:53
Bydliště: LKHK
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Zlin142 »

Kalamancharo píše:1) Jak je pro cestování (například hned pro přepravu - letadlem) důležité ovládání cizího jazyku? Už se učím anglicky sedm let, německy dva a rusky jeden, bohužel ani jeden neovládám, dle mého, na použitelné úrovni v běžnm životě. Mám odhodlání cestovat, peníze by také nějaké byly, ale mám strach, že se někam dostanu, nikomu nebudu rozumět, nikdo nebude rozumět mně atd. Myslíte, že se dá podniknout například víkendová cesta cesta-hotel-město-hotel-město-hotel-odlet s podprůměrným umem angličtiny?


Tož vítej mezi nás... :wink:
Co se Tvého dotazu týče, tak asi platí, že "kdo se bojí nesmí do lesa" a denně letadlem cestuje tisíce lidí, kteří neumí světový jazyk. Pokud by znalost jazyka byla nutná pro cestování letadlem aerolinky by asi velmi brzo přišly na buben.
Na druhou stranu se nutně nabízí dotaz jestli po 7 letech "učení se" jazyka Ti není divné, že ho stále nezvládáš na použitelné úrovni? Ale možná jsi na tom líp než si myslíš a dojem který máš je jen vypěstován zastrašovacím stylem jakým se u nás jazyky vyučují, kdy se bazíruje na gramatických nuancích, přitom praktická stránka věci, tj. v reálu se domluvit nikoho nezajímá a v lidech se jen vytváří iracionální strach mluvit, protože než aby mluvili - byť s chybami, tak nemluví vůbec.

ziletka
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 780
Registrován: 07. 04. 2007, 16:52
Bydliště: Brumov-Bylnice
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od ziletka »

Mám pocit, že se zbytečně podceňuješ. Naplánovat takový krátký výlet po Evropě není díky internetu nic složitého. Pokud takhle cestuješ poprvé, určitě se snaž co nejvíc věcí naplánovat dopředu - informace o ubytování, cestě z a na letiště, o MHD v daném městě nalezneš tady na fóru, pokud tu přece jen něco bude chybět, spousta lidí ti tady dokáže poradit nebo tě správně nasměřovat (vím to z vlastní zkušenosti). Když si vzpomenu na svoje letecké začátky, měl jsem taky strach. Jako první cestu jsem si vybral jednodenní otočku se Skyeurope BTS-KSC-BTS, nehrozila tam žádná jazyková bariéra a člověk aspoň v pohodě zjistí jak to všechno funguje. Hned po příletu z Košic jsem se ještě ten den vydal na výlet do Bergáma a i když přílet byl až celkem pozdě večer, hostel se mně podařilo najít bez problémů. Jinak co se týká rezervace s Visou Electron, moje zkušenosti jsou takové, že třeba na booking.com, hostelworld nebo venere je berou uplně bez problémů, po příjezdu do hotelu/hostelu pak stačí jenom ukázat potvrzení o rezarvaci a doplatit zbytek, člověk nemusí promluvit ani slovo -) Možná jedno malé upozornění, tento způsob cestování zdá se být poněkud návykový a mohlo by se ti stát, že když nebudeš pár týdnů ve vzduchu, začneš pociťovat silné abstinenční příznaky! :D


Kalamancharo
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 81
Registrován: 20. 04. 2009, 20:12
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Kalamancharo »

Díky za odpovědi. Přidalo mi to trochu na sebevědomí o prázdninách podniknout výlet, asi něco menšího na víkend. Docela mě láká sever - Norsko, případně Švédsko .. To už si tu pročtu reporty apod. :)

Ještě bych však měl jeden dotaz. Jak tu používáte všelijaké tříznakové zkratky, některé poznám PRG (Praha) atd. Ale třeba "KTW-BOJ, TIA-FCO, FCO-VIE" mi nic neříká. To je všeobecně dán nějaký seznam, nebo si zkrátka každý udělá zkratku z města, státu, kteří si vy mazáci automaticky "přeložíte"?

Ještě jednou díky 8)

salam
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 356
Registrován: 14. 08. 2006, 17:33
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od salam »

Ty zkratky jsou IATA kódy - třeba tady si je můžeš převést na město/letiště/zemi.

Kalamancharo
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 81
Registrován: 20. 04. 2009, 20:12
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Kalamancharo »

Hehe, supr! Diky moc :)

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Kamyl »

Kalamancharo píše:1) Myslíte, že se dá podniknout například víkendová cesta cesta-hotel-město-hotel-město-hotel-odlet s podprůměrným umem angličtiny?


Cestuju tak porad a moje znalost anglictiny je celkem mizerna... Jeste jakz takz pismem, ale konverzace, to je fakt celkem bida... :oops: :D

Ja skocil rovnou do hluboke vody a moje prvni cesta (a vubec prvni let letadlem) byla do Dominikanske republiky s nemeckou cestovkou s odletem z Lipska, takze celkem dobrej zacatek... :D
Naposledy upravil(a) Kamyl dne 23. 04. 2009, 23:22, celkem upraveno 1 x.

Kalamancharo
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 81
Registrován: 20. 04. 2009, 20:12
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Kalamancharo »

Mě také čeká teprve první cesta dopravním letadlem :) .... ale začnu něčím v Evropě :)

creyman
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 899
Registrován: 24. 09. 2008, 14:29
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od creyman »

Vůbec se neboj...

Já minulý rok potřeboval pracovně letět do Brusselu a tak jsem kupoval svojí první letenku na netu. Tenkrát ještě placenou ve Student Agency. Objevil jsem nabídku SkyEurope, do té doby jsem je neznal a i když jsem tenkrát musel letět ráno s Brussel A. od té doby jsem surfoval a hledal...

První výlet byl s partou do Londýna, pak Košice, v Sofii jsem udělal jako letní tur. výlet a po návratu na hotel první noc jsem hned z Bulharska koupil na netu trip Praha-Burgas a zpět za pět dní z Varny domů. Tam se člověk domluví i otrká. Myslím v cestování "na vlastní pěst" Je to opravdu návykové pozor na to. Na cesty teď "tahám" ty kdo můžou a mají čas (samotného by mě to nebavilo) a za posledních 12 měsíců mám nalétáno cca 5O segmentů.

Největší moji pomocníci pro cestování jsou...

karta umožnující internetové platby, pro Ryan (Visa Elektron)
http://www.skyscanner.net - kombinace levných termínů (měsíční přehled ap...)
http://www.booking.com - ubytování
http://www.akcniletenky.com - aktuální akce dopravců
a
http://www.airways.cz ...pro všechny další dotazy, ale tento bezva kontakt už znáš :-)

Hodně štěstí...
Měsíc, kdy nejsem ve vzduchu už mám divný pocit co se děje :)

Kalamancharo
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 81
Registrován: 20. 04. 2009, 20:12
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Kalamancharo »

Díky za zajímavý post. Odkazy jsem sice většinou znal, ale díky :)

Už jsem ve fázi, kdy si připravuji cesty "nasucho" :lol: . Myslím, že o prázdninách nebo po nich konečně vyrazím. Ještě sehnat někoho s sebou, jelikož single to nebude asi ono - viz. předchozí post.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od persona »

Napoprvé je bezesporu důležitá dobrá informační příprava, jak už to bylo zmiňováno. Zejména si pohlídat dopravu z a na letiště a mít v záloze alternativu. Vzpomínám, jak jsem se hezky a pečlivě připravoval na první dovolenou s přítelkyní do Paříže (letenky se SmartWings :D ) - a právě Paříž nebo Londýn je myslím ideální na první samostatný výlet, protože pak už tě máloco (ze světových měst) překvapí (přijdeš na výhody příměstských vlaků a ubytování v jejich dosahu) a všude jen budeš nacházet analogie v orientačním plánu a organizaci dopravy. V nejhorším lze ukazovat - a pokud řekneš polské servírce v londýnské indické čtvrti co chceš byť velmi lámaně (nebo ukážeš), určitě to pochopí.

Každopádně je systém individuálního cestování za pár korun po Evropě silně návykový...minulý rok jsem měl 20 letů za rok a totéž budu mít letos už v červnu :lol:

Kalamancharo
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 81
Registrován: 20. 04. 2009, 20:12
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od Kalamancharo »

Ještě bych se rád zeptal, jak časté je rušení letů - počasí teď neberme v úvahu? Když uvážím, že bych letěl s lowcostem (Ryanair, Wizz air, ...) + si zabookoval hotel, tak bych vlastně vyhodil při zrušení letu prachy (tzv.) oknem. Je si tedy lepší bydlení sehnat až na místě? Nebo je to jen má mylná domněnka, že něco takového u aerolinií ještě existuje :lol:

ziletka
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 780
Registrován: 07. 04. 2007, 16:52
Bydliště: Brumov-Bylnice
Stav: Offline

Re: Dotazy zelenáče kolem letů obecně ...

Příspěvek od ziletka »

Snad uz jsou pryc doby, kdy jista spolecnost rusila/spojovala lety podle vytizeni. Osobne bych se ruseni letu (hlavne treba u Ryanairu) nebal. Aerolinky navic vetsinou oznamuji zruseni s min. 2 tydennim predstihem, aby se vyhnuly placení kompenzací. Pokud mas ubytovani zajistene napr. pres hostelworld, prisel bys max o 10% depozit, navic je tam moznost priplatit si nekolik malo eur za 100% pokryti storna. To same plati i pri rezervaci pres booking.com, zde maji samozrejme ruzne hotely ruzne storno podminky,ale zpravidla i ty nejlevnejsi umoznuji bezplatne storno min. 2 dny pred prijezdem.


Odpovědět