Ryanair

Moderátor: j.ree

Adam96
Cestující Economy (low-cost)
Status: Offline

Re: Ryanair

Příspěvekod Adam96 » 22. 05. 2018, 17:33

Co jsem se zběžně díval do výroční zprávy pro rok 2017 od Ryanairu, výrazně se zpomalil růst v provozní oblasti, ten byl ale kompenzován v rámci nějakých ostatních finančních operací. Nevím moc, jak je to v rámci mezinárodních účetních výkazů, ale v rámci těch českých se dá s čísly operovat poměrně snadno tak, aby došlo ke zlepšení výkazového výsledku hospodaření. Dále pak lze výsledek hospodaření upravovat pomocí neprovozních operací -- vezměte si, že ČSA v krizovém období taky dosahovaly v některých letech celkového zisku zejména díky různým operacím s podíly, prodejem dlouhodobého majetku apod. Dovedu si představit, že pro O'Learyho by bylo snížení zisku takovou noční můrou, že by byl schopen upravovat čísla ve výsledovce právě pomocí obdobných operací.

Marty-t
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Pohlaví: muž

Příspěvekod Marty-t » 22. 05. 2018, 18:45

Nebo je to ještě prostší - většinu kompenzací za zrušené podzimní lety prostě vyplatí/il v tomto finančním roce. Navíc musel přidat posádkám aby mu nepláchli + vyšší cena ropy - asi proto očekává letos těžký rok a po dlouhé době pokles zisku. Nevím. Do účetnictví mu nevidím...

JackBrno
Kapitán
Kapitán

Příspěvekod JackBrno » 22. 05. 2018, 18:59

Už jsem to tady psal dříve, ale asi se na to zapomnělo, takže připomínám :) Vy tady operujete předpokladem kdoví jak astronomických kompenzací za zrušené lety a přemýšlíte, jak je MOL musel účetně maskovat, ale uvědomte si dvě věci:

1) procento zrušených letů vůči celkovému počtu letů, bylo nepatrné

2) ale hlavně, Ryanair si dal velký pozor na to, aby se rušení většinově týkalo letů s předstihem více, než 14 dní, tudíž bez jakéhokoliv nároku na kompenzaci!

Reálně tak náklady na kompenzace za zrušené lety můžou být blízké, ne-li rovné nule a není třeba nic maskovat.

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot

Příspěvekod Petr31 » 22. 05. 2018, 19:31

Adam96 píše:Co jsem se zběžně díval do výroční zprávy pro rok 2017 od Ryanairu, výrazně se zpomalil růst v provozní oblasti, ten byl ale kompenzován v rámci nějakých ostatních finančních operací. Nevím moc, jak je to v rámci mezinárodních účetních výkazů, ale v rámci těch českých se dá s čísly operovat poměrně snadno tak, aby došlo ke zlepšení výkazového výsledku hospodaření. Dále pak lze výsledek hospodaření upravovat pomocí neprovozních operací -- vezměte si, že ČSA v krizovém období taky dosahovaly v některých letech celkového zisku zejména díky různým operacím s podíly, prodejem dlouhodobého majetku apod. Dovedu si představit, že pro O'Learyho by bylo snížení zisku takovou noční můrou, že by byl schopen upravovat čísla ve výsledovce právě pomocí obdobných operací.

...dovolím si tvrdit, že stačí vzpomenout na ENRON v roce 2008 a lehce se ukáže, že u nás jsme velcí amatéři, co se účetní kreativity týče. K sebemrskačství rozhodně nevidím důvod.

Adam96

Příspěvekod Adam96 » 23. 05. 2018, 15:02

ad. Petr31 -- no teď, když se na to dívám blíže, k sebemrskačství rozhodně důvod je, protože Ryanair má finanční rok do 31. 3., čehož jsem si nevšiml, a tak je výroční zpráva za 2017 nesměrodatná. :-q Nicméně, kdo by se chtěl podívat na výsledky za hospodářský rok 2018, tak tady: https://investor.ryanair.com/wp-content/uploads/2018/05/Ryanair-FY2018-Results.pdf. Za příklad Enronu díky, o tom jsem nevěděl, v tom roce bylo ještě mým největším životním problémem k řešení to, z jakého úhlu koukat spolužačkám do výstřihu. :D

ad. JackBrno -- máte nějaké čísla nebo zdroje těchto informací? Můj logický závěr totiž byl, že není možné, aby se plošné rušení letů v tak velkém měřítku v kombinaci se zvýšením mzdových nákladů v podobě nabídky 10% navýšení platů pilotům v tomto období, neprojevilo v ziscích společnosti téměř vůbec. Kompenzace pak potvrzují i různá média jako namátkou třeba The Telegraph, který píše např.: "Ryanair has backed down and offered nearly 700,000 customers with cancelled flights compensation for hotels and other expenses, as well as alternative flights with other airlines." A to mi neříkejte, že by se to nijak neprojevilo v celkových výsledcích! Samozřejmě je možné, že Ryanair rostl za tento FY natolik, že si pořád udržel růst tržeb za hlavní činnost. Pokud k tomuto tématu máte nějaké bližší info, určitě sem s tím, rád se nechám poučit! :)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fabo » 23. 05. 2018, 15:20

Tezko rict kde se skryva vyplaceni kompenzaci.

Nejspis v "marketingu, distribuci a jinych". Tam zaznamenal Ryanair narust nakladu o temer sto mlionu.
O neco rostly i mzdove naklady, a jeste porostou letos (kdyz zvysene platy nemely vliv na cely lonsky rok)

JackBrno
Kapitán
Kapitán

Příspěvekod JackBrno » 23. 05. 2018, 23:26

Adam96 píše:ad. JackBrno -- máte nějaké čísla nebo zdroje těchto informací? Můj logický závěr totiž byl, že není možné, aby se plošné rušení letů v tak velkém měřítku v kombinaci se zvýšením mzdových nákladů v podobě nabídky 10% navýšení platů pilotům v tomto období, neprojevilo v ziscích společnosti téměř vůbec. Kompenzace pak potvrzují i různá média jako namátkou třeba The Telegraph, který píše např.: "Ryanair has backed down and offered nearly 700,000 customers with cancelled flights compensation for hotels and other expenses, as well as alternative flights with other airlines." A to mi neříkejte, že by se to nijak neprojevilo v celkových výsledcích! Samozřejmě je možné, že Ryanair rostl za tento FY natolik, že si pořád udržel růst tržeb za hlavní činnost. Pokud k tomuto tématu máte nějaké bližší info, určitě sem s tím, rád se nechám poučit! :)

Bohužel, žádná čísla nemám a určitě ani netvrdím, že RYR nečaruje s výsledky. Jen jsem chtěl zdůraznit, že těch zrušených letů bylo jen malé procento a z toho malého procenta zrušených letů jich pravděpodobně jen naprosté minimum spadalo do doby odletu za méně, než 14 dní, kde není povinnost vyplácet kompenzace 250€ každému cestujícímu. V té tvé citaci se mluví o nabídnutém (tedy nikoliv povinném) odškodnění ve formě proplacení hotelu nebo letu s jinou společností. Píšou tam o takové nabídce cca 700 tisícům lidí, což vypadá jako obrovské číslo, ale ve skutečnosti je to jen cca 0,6% celkového počtu cestujících, kteří byli přepraveni o rok dříve. A to určitě ani zdaleka ne každý z těch 700000 tu kompenzaci využil. Takže tohle si myslím, že se při alespoň minimálním růstu zisku v nákladech zcela ztratí. Stejně tak 10% navýšení platů, které se nejspíš týkalo jen těch, co odcházeli a to pokud vím, byli převážně jen kapitáni, takže to taky nemohl být žádný zásadní zásek do rozpočtu. Každopádně si možná něco trochu přibarvili, ale určitě se neodehrála žádná ekonomická katastrofa :)

michal4
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod michal4 » 24. 05. 2018, 09:00

Mám specifický dotaz k podmínkám Ryanairu / Laudamotion a refundaci letenek:
Včera mi přišla informace o změně letu o více jak 2 hodiny od Laudamotion via Ryanair. V rezervaci mám dvě osoby a slečně už před tím ruplo v bedně a vím, že nepoletí.

>> Umožňuje Ryanair refundaci letenky pouze jedné osoby z rezervace? Přiznám se, že nemám nejmenší páru. V podmínkách a při následném googlení jsem nic takového nenašel. Díky za rady.
>> Druhá věc je, že zatím moc netuším, jak se po středě v práci dostat z Prahy na odlet ze Schwechatu v 5:15 ráno místo jedenácti...
Naposledy upravil(a) michal4 dne 24. 05. 2018, 09:18, celkem upraveno 1 x.

mex

Příspěvekod mex » 24. 05. 2018, 09:06

michal4 píše:Mám specifický dotaz k podmínkám Ryanairu / Laudamotion a refundaci letenek:
Včera mi přišla informace o změně letu o více jak 2 hodiny od Laudamotion via Ryanair. V rezervaci mám dvě osoby a slečně ruplo v bedně a vím, že nepoletí.

>> Umožňuje Ryanair refundaci letenky pouze jedné osoby z rezervace? Přiznám se, že nemám nejmenší páru. V podmínkách a při následném googlení jsem nic takového nenašel. Díky za rady.
>> Druhá věc je, že zatím moc netuším, jak se po středě v práci dostat z Prahy na odlet ze Schwechatu v 5:15 ráno místo jedenácti...

Jo, přes online chat mi jednoho cestujícího takhle zrušili, s kecama a následným checkinem na letišti ale šlo to.

Marty-t
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny

Příspěvekod Marty-t » 24. 05. 2018, 10:16

Nevím jestli jsem tohle pochopil správně:

Nejpohodlnější je asi dorazit večer před odletem a přespat přímo na letišti v hotelu Moxy za cca 99 EUR/noc. Možná tu hoši z fóra najdou něco levnějšího v okolí, ale pak bude stát dodatečný přesun peníze a čas... Třeba první S-bahn S7 z Vídně přijíždí na letiště v 4:35 - to by se odlet stihnout dal - na jeho přesnost je docela spoleh...

Regiojet bus z Prahy ve 23:55 a příjezdem na letiště 4:30 bych totiž kvůli možnému zpoždění neriskoval (semafor na Nových Mlýnech), ani Flixbus směr Zagreb z Prahy 23:15 s příjezdem v 3:55 ale na Vienna Erdberg... Leda tak přijet busem Regiojetu v 22:40 na letiště (odjezd z Prahy v 18:00) a nějak tam přebivakovat... (vítej v typických brněnských problémech :wink: )
Naposledy upravil(a) Marty-t dne 24. 05. 2018, 10:22, celkem upraveno 1 x.

michal4
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod michal4 » 24. 05. 2018, 10:22

Přesně nějak takhle jsem uvažoval s tím, že hotel za 99 euro nějak nemám chuť platit kvůli 3 hodinám spánku. Regiojet odjíždí z Prahy v 18h a to je ještě celkem brzy. Pak už jedou jen ČD v 18:59 z Prahy. Tohle je už druhá změna Ryanairu a včasná jízdenka nejde stornovat...

JackBrno
Kapitán
Kapitán

Re: RE: Re: Ryanair

Příspěvekod JackBrno » 24. 05. 2018, 11:48

michal4 píše:Přesně nějak takhle jsem uvažoval s tím, že hotel za 99 euro nějak nemám chuť platit kvůli 3 hodinám spánku. Regiojet odjíždí z Prahy v 18h a to je ještě celkem brzy. Pak už jedou jen ČD v 18:59 z Prahy. Tohle je už druhá změna Ryanairu a včasná jízdenka nejde stornovat...

Včasná jízdenka jde stornovat se srážkou 3€/os.

michal4
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod michal4 » 24. 05. 2018, 13:43

mex píše:
michal4 píše:Mám specifický dotaz k podmínkám Ryanairu / Laudamotion a refundaci letenek:
Včera mi přišla informace o změně letu o více jak 2 hodiny od Laudamotion via Ryanair. V rezervaci mám dvě osoby a slečně ruplo v bedně a vím, že nepoletí.

Jo, přes online chat mi jednoho cestujícího takhle zrušili, s kecama a následným checkinem na letišti ale šlo to.
Díky za info :-) Takže napsat přes ten jejich povedený chat... Proč byl potom nutný check-in na letišti - to to pak nešlo online? ;)

@JackBrno: Loni jsem měl včasnou z Mnichova a na ni bylo napsáno, že ji nelze stornovat vůbec.

mex

Příspěvekod mex » 24. 05. 2018, 13:45

michal4 píše:
mex píše:

Díky za info :-) Takže napsat přes ten jejich povedený chat... Proč byl potom nutný check-in na letišti - to to pak nešlo online? ;)

@JackBrno: Loni jsem měl včasnou z Mnichova a na ni bylo napsáno, že ji nelze stornovat vůbec.

Nevím, když máš špatně koupenej typ cestujícího a změní ti ho tak, se taky pak musí dělat check in na letišti ale zdarma.

JackBrno
Kapitán
Kapitán

Re: RE: Re: Ryanair

Příspěvekod JackBrno » 24. 05. 2018, 18:23

michal4 píše:@JackBrno: Loni jsem měl včasnou z Mnichova a na ni bylo napsáno, že ji nelze stornovat vůbec.

No já jsem kupoval z Děčína do Berlína na červen a pak jsem si rozmyslel, že potřebuju jet o pár hodin dřív, tak jsem tu původní stornoval. Přišlo potvrzení o zrušení, akorát čekám na peníze. ČD píšou, že to vyřídí co nejrychleji, ale že na to podle zákona mají až 3 měsíce. Takže jak předpokládám, peníze přijdou tak 85.den od storna jízdenky :)

Zpět na “Nízkonákladové společnosti”