Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

jonapet
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Status: Offline

Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvekod jonapet » 16. 08. 2019, 11:12

BEG – JFK
21.2.2019
JU 500
A330
7:20 – 11:30
Load factor: 90 % v C
Víno faktor: jedna horizontální degustace srbských vín

Pro fanoušky pohyblivých obrázků: https://youtu.be/R8_gsqCquF8

Je pár dní před štědrým dnem a na akčněletenkových fórech se objevuje tarifní ekvivalent bílého jednorožce. Letenky z Prahy (!) do NYC přes Bělehrad v business class za 13 tis. korun (!!). Dlouho se nerozmýšlím a za pár minut mám v emailu letenky na jeden prodloužený únorový víkend. V New Yorku jsem byl za posledních pět let čtyřikrát, ale za ty prachy…

airserbia seatmap.JPG
airserbia seatmap.JPG (27.59 KiB) Zobrazeno 1065 x

Dalo se dokonce vybírat jestli chce člověk letět v A330, kterou mají Srbové pronajatou od své Etihadí matky a nebo ve stejném letadle s interiérem a nátěrem Etihad zapůjčeném Srbům na pár týdnů po dobu odstávky jejich jediného stroje. Nakonec jsem vzal srbskou variantu, protože mě lákala raritní konfigurace 1-1-1. Při volbě místa máte dvě možnosti, buď si vyberete sedačku s výhledem do zdi nebo na cestujícího sedícího naproti vám. Stejnou konfiguraci najdete snad už jen u Novozélanďanů nebo u Virginu.

Ve středu večer odlétám z Prahy do Bělehradu. Hotel si musím zaplatit sám, k akčnímu tarifu se dopravcem hrazený hotel nevztahuje. V pět hodin budíček a ve čtvrt na šest už vcházím do letištní haly. Bezpečnostní kontrola je blesková a tak si to můžu zamířit ještě na hodinu do salonku.

(5) wine list_rot.jpg
(5) wine list_rot.jpg (83.4 KiB) Zobrazeno 1065 x

(4) menu_rot.jpg
(4) menu_rot.jpg (83.81 KiB) Zobrazeno 1065 x

Snídaňová nabídka příliš neohromí. Pár druhů plněného pečiva a k tomu kafe z automatu. Je pět ráno a na alkohol zatím nemám pomyšlení. Snad to zachrání jídlo v letadle. Boarding time je už hodinu před odletem v 6:20. Jelikož v salonku moc dalšího k vidění, snězení nebo vypití není zamířím na gate. Tam skutečně už hodinu před plánovaným odletem zahájí boarding a já mám příležitost se na palubu podívat jako první.

(3) sedačka_rot.jpg
(3) sedačka_rot.jpg (64.84 KiB) Zobrazeno 1065 x

U dveří mě srdečně přivítá letuška a doprovodí mě až k mému sedadlu 5K. Na sedadle je připraven polštár, deka a tištěné menu. Chvíli po nástupu je nabídnut welcome drink (voda, džus nebo prosecco) a v plastu zabalený vlhčený ubrousek.

(7) yoghurt.jpg
(7) yoghurt.jpg (66.86 KiB) Zobrazeno 1065 x

(12) chardonnay_rot.jpg
(12) chardonnay_rot.jpg (57.87 KiB) Zobrazeno 1065 x

Air Serbia po vzoru Etihad nabízí dine on demand. Ještě před startem se mě tak letuška ptá, co bych si přál snídat – z možností „vejce benedikt“, „koláč se sýrem a rajčaty“ a „vegetariánská poppara“ vybírám to první a protože jsem se v salonku nenajedl, souhlasím se servírováním hned po vzletu. Od dráhy se odlepíme na čas a podle všeho mě bude dnes čekat ve vzduchu deset hodin.

Je sice sedm ráno, ale druhou skleničku prosecca k teplým oříškům rozhodně neodmítnu. Kvalitou šumivé víno bohužel nijak nevyniká – sladká chuť přebíjí vše ostatní.

(2) salonek.jpg
(2) salonek.jpg (82.89 KiB) Zobrazeno 1065 x

(1) salonek.jpg
(1) salonek.jpg (72 KiB) Zobrazeno 1065 x

Snídaně se servíruje přímo na ubrus, v plátěném ubrousku je zabaleno hned několik sad kovových příborů. Všimněte si také hezkých mističek na máslo a džem, zde se zkrátka nedá absolutně nic vytknout. Začínáme nejprve řeckým jogurtem s jahodami a pak už přede mne přistávají moje první vejce benedikt ve vzduchu. Vaječné jídlo v letadle skoro vždycky bývá tragické, zde ale výsledkem hodnotím jako zdařilý.

(11) prosecco.jpg
(11) prosecco.jpg (63.47 KiB) Zobrazeno 1065 x

(10) snack.jpg
(10) snack.jpg (79.09 KiB) Zobrazeno 1065 x

Spokojeně nasnídaný se pouštím do prozkoumávání srbského zábavního systému. Obrazovka je dostatečně velká a pohodlně se na ni kouká ze všech poloh, které sedadlo nabízí. Obsah je bohužel velmi omezený – pár aktuálních amerických filmů. Za jeden let jsem zkouknul prakticky všechno co by mě zajímalo. Let zpět byl naštěstí přes noc a prospal jsem ho, jinak bych si už nevybral. Mrzí mě rovněž, že ze srbských filmů nebyl žádný s anglickými titulky. IFE je tak zdaleka nejslabším článkem letu.

(9) cheese.jpg
(9) cheese.jpg (78.26 KiB) Zobrazeno 1065 x

Naopak nejlepších výsledků dosahuje Air Serbia v cateringu. Pro blaho reportu zkouším postupně téměř všechny nabízené snacky – hovězí tortillu (moc dobrá), variaci sýrů (perfektní) i sušenky (dobré, ale chutnají trochu uměle). Před každým jídlem letuška s úsměvem přinese čistý ubrus i nové příbory. Žádné servírování na tácech, vše přímo na plátno.

(8) eggs.jpg
(8) eggs.jpg (60.29 KiB) Zobrazeno 1065 x

(15) cookie.jpg
(15) cookie.jpg (63.54 KiB) Zobrazeno 1065 x

Samotnou kapitolou je víno. Po rozpačitém začátku a příliš sladkém proseccu jsem si spravil chuť přechutnáním všech nabízených tichých vín (vyjma růžového). Ve vinné kartě jsou zastoupeni výhradně srbští vinaři, což hodnotím velmi pozitivně. Mám rád, když se v servisu aerolinky objevují národní speciality. Z bílých vřele doporučuji barikované chardonnay z vinařství Radovanović, z červených nejvíce zaujal hutný Shiraz od Rogana.

(6) towel.jpg
(6) towel.jpg (52.26 KiB) Zobrazeno 1065 x

(17) rizling.jpg
(17) rizling.jpg (57.84 KiB) Zobrazeno 1065 x

(16) Tri Morave.jpg
(16) Tri Morave.jpg (55.32 KiB) Zobrazeno 1065 x

(14) cabernet_rot.jpg
(14) cabernet_rot.jpg (70.24 KiB) Zobrazeno 1065 x

(13) shiraz_rot.jpg
(13) shiraz_rot.jpg (64.59 KiB) Zobrazeno 1065 x

Rozhodně nemám co vytknout palubnímu servisu. Dvě letušky, které se o přední kabinu staraly byly stejně pozorné a milé, jako byly krásné (hodně). Předpokládám, že business class kabina jediného dálkového stroje je nejvyšší metou, které lze v kariéře u Air Serbia dosáhnout.

Celkově hodnotím především soft produkt jako velmi povedený. Air Serbia se na této konkrétní lince může vřele srovnávat se západoevropskou konkurencí. Zajímalo by mě srovnání s další aerolinkou, která má jen jednu linku s A330, myslím, že se jmenují SmartWings...

pepa007
Kapitán
Kapitán
Oblíbené typy letadel: E190, A319, A340, A350

Re: Nejlepší kup v životě – do NYC v business s Air Serbia

Příspěvekod pepa007 » 16. 08. 2019, 14:11

Zajímavej report, díky!

Ten config je bizár – já osobně jsem "oknař", vydržím koukat z okna celý hodiny, a tady se zdá že člověk musí koukat za sebe přes rameno :D Ale i tak, za ty prachy v pohodlí do NYC... Já jsem dával za premium economy LH nějakých bratru 30-35 tisíc, co si tak pamatuju... :crazy:

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753

Příspěvekod MarcosFT » 16. 08. 2019, 15:27

Dík za report, taky jsem to využil, ale s Etihadskou 330. Jídlo teda byla dle mého ostuda (měli jsme to stejné), celkově nabídka - bylo toho málo a před přistáním chybělo pořádné jídlo, je to prostě delší než skoky z Heathrow nebo Schipholu. 1-1-1 preferuji u Cathay.

PS: to italské šumivé je na C trochu levný, pokud to teda není národní produkt, kde se to dá pochopit

patras
Cestující Economy (low-cost)

Příspěvekod patras » 18. 08. 2019, 07:25

no nevim, možná se mýlím ale počítám že kocourkovské ajrolinky podávají na svém srovnatelném produktu bohemku....takže prosecco extra dry mi prijde OK..

Rofledman
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Oblíbené typy letadel: B773, B744
Pohlaví: muž

Příspěvekod Rofledman » 19. 08. 2019, 13:23

Herdek, za ty prachy bych hned letěl, že i tu konfiguraci bych oželil. Jako produkt to vypadá hodně v pohodě, díky za soupis :-bd

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753

Příspěvekod MarcosFT » 19. 08. 2019, 18:35

patras píše:no nevim, možná se mýlím ale počítám že kocourkovské ajrolinky podávají na svém srovnatelném produktu bohemku....takže prosecco extra dry mi prijde OK..

obojí je na dnešní J docela trapné :)

Dominik

Příspěvekod Dominik » 20. 08. 2019, 12:58

Zdravim. Taka cena sa samozrejme neodmieta. Air Serbia uz isty cas sledujem, takze toto bolo pre mna zaujimave citanie a video. :-bd

Zpět na “Trip reporty”